ahşap boyamaAhşap Boyama, ham ahşap, seramik, polyester, cam ve galvaniz üzerinde, su bazlı boyalar ve yardımcı malzemeler ile kişinin duygu ve düşüncelerini, bakış açısını yansıtması sanatıdır.

Tarihçesi: 

Ahşap eşyaların güzelleştirilmesi ve dış etkilerden korunması amacı ile yapılan boyama, özellikle de vernikleme M.Ö. 200 Yılında Çin Han devrinde bulunmuştur. M.Ö. yapılan ahşap boyamalarında en çok kırmızı ve siyah renkler kullanılmıştır.

16.yy da ahşap boyama sanatı hakkındaki ilk bilgiler Avrupa ya ulaştığında büyük ilgi görmüş, başta İtalya olmak üzere Hollanda, İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesinde geniş bir kesim tarafından çalışılmıştır. Mobilyaların boyanması ve üzerlerine resimler yapılarak süslenmesi ilk defa İtalya da moda olmuştur.

Bugün ahşap boyama olarak bildiğimiz bu sanatın geçmişi kültürümüzde çok eskilere dayanmaktadır. Adını ilk olarak Edirne kari olarak duyuran bu sanat, 14. yy.dan sonra ahşap ve deri gibi çeşitli malzemeler üzerine uygulanmıştır.

Ciltçilikte de uygulanan bu bezeme sanatıyla kök boya ve altın varak ile nakışlar yapılmış, lake denilen cila yapılarak son haline getirilmiştir

Teknikleri:

Dekupaj, transfer, stencil, boyutlu boya ile uygulama, yaprak varak, folyo varak, kağıt mozaik, peçete tekniği, one stroke, petal porselen, beadosphere ile üç boyutlu dekupaj, kontur rölyef pasta ile peçete kabartma tekniği, beadosphere ile dekupaj kaplama, sedef tekniği, rub-on transfer, antıquıng leather (eskimiş deri dokusu) ve wood graning (ahşap damar görüntüsü) çatlatma mozaik çatlatma, klasik çatlatma, antik çatlatma, timsah kabuğu çatlatma, eskitme, mumlu eskitme ve alkollü eskitme şeklindedir.

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY